Заява Центру досліджень визвольного руху щодо польського закону про криміналізацію «українських націоналістів»

Протягом багатьох років Україна та Польща співпрацювали — зокрема, у пошуках об’єктивної інформації про минуле. Нам шкода, що тепер Польща перекриває шляхи до порозуміння між нашими державами.

Довгий час саме Польща була прикладом для України, особливо коли наше суспільство переймало польський досвід посткомуністичних трансформацій. Відкриття правди про комуністичні злочини проти поляків та українців, передача в IPN документів з архівів КҐБ про Катинь, «Польську операцію», Голодомор, репресії, виселення та депортації, здавалося б, стане міцним фундаментом для порозуміння.

Відкриття у 2015 році Україною доступу до архівів комуністичного репресивного режиму зробило архівні матеріали повністю доступними для дослідників і громадськості. Завдяки цьому ми сподівалися на новому рівні продовжити історичний діалог про складні сторінки нашої спільної історії.

З жалем мусимо констатувати, що прийнятий закон стане суттєвою перешкодою для українських та польських науковців. Він ускладнить опрацювання історичних джерел, які містять інформацію про спільне складне минуле.  Насамперед ідеться про Архів Інституту національної пам’яті, який зберігає інформацію про політичні репресії ХХ століття та матеріали визвольних рухів Польщі та України.

У зоні ризику опиняються не лише дослідники, журналісти та експерти, але й звичайні громадяни, які шукатимуть відомості про долі своїх родин. Сьогодні ми опинились у ситуації, коли важко визначити межу між академічною свободою та порушенням польського законодавства.

Водночас, ми хочемо нагадати, що режим вільного доступу до відкритих архівів України, в тому числі для громадян Республіки Польща, продовжує діяти в звичному режимі. Також певні, що Україна є і буде місцем, де можна вільно оприлюднювати і коментувати архівні матеріали незалежно від країни їх походження та зберігання.  

6 лютого 2018 року, Президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до закону про польський Інститут національної пам’яті. Закон запроваджує кримінальну відповідальність за заперечення «злочинів українських націоналістів» та криміналізує висловлювання осіб, які покладають на поляків та Польщу відповідальність за нацистські злочини, скоєні на польській території під час Другої світової війни, або інші злочини проти миру, людства та військові злочини. За такі висловлювання передбачено покарання — від накладення штрафу до трирічного ув’язнення.

Центр досліджень визвольного руху