На конкурсі студентських робіт «Український визвольний рух» перемогло дослідження про втікачів із СРСР

У суботу, 17 грудня,  Центр досліджень визвольного руху підбив підсумки конкурсу студентських наукових робіт «Український визвольний рух 1920‑х – 1950‑х рр.». Перемогу здобула робота Сергія Гуменного про протистояння втікачів із СРСР із органами охорони державного кордону міжвоєнної Польщі.

На фінал конкурсу, який відбувся у стінах Українського Католицького університету, з'їхалося 14 учасників (з-поміж 18, які брали участь), які змогли прибути до Львова. Хлопці та дівчата приїхали з усієї України: Київ, Харків, Южне (Одещина), Херсон, Тернопіль, Кам'янець-Подільський, Ніжин (Чернігівщина), Кривий Ріг, Маріуполь, Житомир, Вінниця, Полтава, Луцьк і, звісно ж, Львів і область.

Студентів привітали члени журі Володимир В'ятрович, Василь Стефанів і Руслан Забілий. Відкриваючи семінар, у своєму вітальному слові Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович зазначив, що цей конкурс вже ювілейний - 5-й поспіль, чий фінал проводиться у Львові вперше. Він наголосив, що на семінарі зібралися найсильніші історики з-поміж усіх, хто подавався, оскільки чимало робіт довелося відхилити через недотримання вимог.  

Василь Стефанів, Андрій Ясіновський, Володимир В'ятрович і Руслан Забілий

Декан Гуманітарного факультету УКУ Андрій Ясіновський висловив конкурсантам подяку за участь і побажав їм успіхів.

Студенти мали нагоду послухати кілька лекцій від членів журі. Володимир В'ятрович говорив на злободенну тему - спекуляцій у мас-медіа навколо польсько-українського конфлікту в часи Другої світової війни. Це процес він назвав «таблоїдизація історії» - коли ЗМІ визначають домінуючі теми в історичному знанні.

Лекція директора Центру досліджень визвольного руху та Генерального директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого називалася «Моральний кодекс повстанців». Історик розповів про те, якими якостями повинні були володіти бійці й командири повстанської армії, аби успішно воювати проти двох найсильніших військових потуг (Третього Райху та СРСР); якою  були дисципліна та система заохочень і покарань в УПА та навів низку епізодів того, як їх застосовували.

Третім виступав доцент кафедри нової і новітньої історії України Гуманітарного факультету УКУ Василь Стефанів і доповіддю «Духовенство ГКЦ і український визвольний рух 1920-1930-ті рр.». Він відтворив непрості стосунки, які існували між греко-католицькими священиками та українськими націоналістами, та їх намагання узгодити християнські цінності з боротьбою за незалежність України.

Перш ніж перейти до найочікуванішої частини - нагородження, учасникам конкурсу презентували магістерську програму з історії Українського Католицького університету.

Василь Стефанів

Коли інтригу конкурсу було витримано, журі оголосило переможців. Перше місце в конкурсі «Український визвольний рух 1920-х - 1950-х років ХХ ст.» 2016 року зайняв Сергій Гуменний (Тернопільський національний педагогічний університет ім. Гнатюка) із роботою «Українці vs Корпус охорони прикордоння: радянсько-польський кордон як фактор українського національно-визвольного руху 1920-1930 х рр.».

Між іншим, Сергій не вперше брав участь у Конкурсі. 2013 року його робота «Втеча з "комуністичного раю": селянські переходи радянсько-польського кордону на початку 1930-х років» посіла третє місце. Приємно спостерігати таке вдосконалення учасників конкурсу.

Друге місце посіла стаття Петра Мухи (Національний університет «Львівська політехніка») «Картографування діяльності УПА в 40-х роках ХХ століття». Судді підкреслили прикладну цінність та перспективність цього дослідження в плані створення інтерактивних карт з історії УПА та Української революції 1917-1921 рр.

І третє місце дісталося Валентині Арабаджи (Донецький державний університет управлінння, м. Маріуполь) за роботу «Донбас у документах організації українських націоналістів». На думку конкурсної комісії, Валентина вперше розглянула проблему Донбасу під таким кутом: не історія підпілля в Донецькій обл., а саме тема Донбасу в документації визвольного руху.

Ці роботи набрали найвищі оцінки членів журі. Але, окрім них, кожен член журі вирішив відзначити по одному конкурсантові, чия робота хоч і не посіла призового місця, однак теж була виконана на високому рівні.

Відзнаку Володимира В'ятровича отримав Володимир Баров (Ніжинський державний університет ім. М. Гоголя) за статтю «Військові річкові флотилії українських отаманів 1919-1921 рр.».

Декан Історичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка Іван Патриляк відзначив Володимира Ярича (Кам'янець-Подільський нацоінальний університет ім. І. Огієнка) за роботу «Молодіжна група укаїнських націоналістів с. Покутинці».

Відзнаку доцента Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара Олега Репана здобув В'ячеслав Дзюбенко (Херсонський державний університет) за дослідження «Селянський опір колективізації в 1932-1933 роках на Херсонщині».

Науковий співробітник ЦДВР і завідувач відділу історії України в ХХ ст Національного музею історії України Олександр Іщук відзначив роботу Дмитра Ткачука «Основні засади молодіжної політики ОУН у висвітленні української підпільної суспільно-політичної думки 1940-х - і пол. 1950-х років».

Учасники Конкурсу разом із журі та організаторами 

Відзнаку Василя Стефаніва отримала Ірина Косовська (Український Католицький університет) за дослідження «Рівень національної свідомості солдатських мас та проблеми матеріального забезпечення в Армії УНР у документах та спогадах її учасників».

Руслан Забілий нагородив відзначенням Ксенію Сорокіну (Одеський національний університет ім. І. Мечникова) за статтю «Степан Шухевич: спогади щодо перебування на посаді команданта польової жандармерії при австрійському губернаторі міста».

На завершення семінару студенти мали екскурсію до Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького». Зокрема, реставратор Ірина Дуткевич показала учасникам реставраційну лабораторію та поділилася секретами свого ремесла. Крім того, хлопці та дівчата побачили, як функціонує Архів Центру досліджень визвольного руху та як користуватися Електронним архівом українського визвольного руху.

Провести конкурс та семінар на високому рівні було можливе завдяки злагодженій роботі всіх організаторів і партнерів Конкурсу: Центру досліджень визвольного руху, Українського Католицького університету, Інституту суспільних досліджень, Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», Українського інституту національної пам'яті, Міністерства освіти і науки України за сприяння: Книжкового Клубу  "Клуб сімейного дозвілля", Асоціації випускників історичного факультету Київського національного університету імені Т. Шевченка, каналу "Еспресо" та Вічного фонду ім. Тиміша та Ґеновефи Шевчуків.

Більше фото дивіться на сторінці Центру досліджень визвольного руху у "Фейсбуці".