Публічна лекція «Ув’язнена Європа»

8
травня
Організатор: 
ЦДВР, Тюрма на Лонцького
Час: 
18:00

До річниці завершення Другої світової війни у Європі 8 травня львів’ян та гостей міста запрошують на публічну лекцію історика Олесі Ісаюк про Целленбау — внутрішню тюрму концтабору Заксенхаузен, де утримували особливо небезпечних для Третього Райху в’язнів — політичних та громадських лідерів окупованих нацистами країн, а також особистих ворогів Адольфа Гітлера.  Зокрема, там у різний час з 1939 по 1944 роки були ув’язнені лідери українського визвольного руху Степан Бандера та Ярослав Стецько.

Читатиме лекцію історик Олеся Ісаюк, яка завершує докторат в Університеті Марії Склодовської - Кюрі (Польща), працює у Центрі досліджень визвольного руху та Національному музеї-меморіал «Тюрма на Лонцького».  

«Концтабір Заксенхаузен засновано 1936 року. До початку Другої Світової війни у Целленбау утримували особливо важливих політичних в’язнів-німців, а після початку війни сюди почали звозити найважливіших політв’язнів з усієї окупованої Європи», — розповідає дослідниця.

Бранцями Целленбау були такі відомі постаті, як головнокомандувач Армії Крайової Стефан Ровецький, прем’єр-міністр Франції Поль Рейно, архієпископ Любліна блаженний Владислав Гураль, син Йосипа Сталіна Яків Джугашвілі, церковний дисидент Третього рейху Мартін Німьоллер та багато інших. Усі вони перебували тут під постійним наглядом у винятково суворих умовах. Кожен в’язень постійно перебував у камері-одиночці, вікно якої було закрите дерев’яним щитком. Камери не опалювалися, харчування в’язнів зводилося до хліба з висівок та ріденького супу. Прогулянки у подвір’ї Целленбау були привілеєм.