Україна ділитиметься досвідом відкриття архівів КҐБ з країнами Східного партнерства

Успішний український досвід реформи відкриття архівів комуністичних спецслужб перейматимуть країни Східного партнерства. Журналістів запрошують на прес-конференцію, де експерти з Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії та Молдови розкажуть, яка у них ситуація з доступом до документів КҐБ та як український досвід реформи може бути корисний в інших країнах.

22 вересня, п’ятниця

12.00

Український кризовий медіа-центр

Київ, вул. Хрещатик, 2

Експерти приїхали до України для участі у міжнародному воркшопі «Відкриті архіви КҐБ: український досвід для країн Східного партнерства», який проводить Центр досліджень визвольного руху за підтримки Чеського посольства в Україні.

Спікери:

- Ігор Кашу (Молдова) — доктор історичних наук Ясського Університету (2000 р.), Заступник голови Комісії з вивчення та оцінки комуністичного тоталітарного режиму при Президентові Молдови (2010 р.), Директор Центру дослідження тоталітаризму, історії та філософії Молдавського Держуніверситету, м. Кишинів. Представник Молдови в Європейській платформі пам'яті та сумління. Фулбрайтівський стипендіат (Стенфорд і Гувер, 2016). Зараз працює над книгою про післявоєнний голод у Молдавській РСР 1946-47 рр.

- Дмитро Дрозд (Білорусь) — колишній політичний в’язень, історик-архівіст, поет, публіцист, фотограф, автор книги «Землевласники Мінської губернії 1861-1900», «Землевласники Мінської губернії 1900-1917»; сотень статей з тематики: історія Білорусі, судова та пенітенціарна системи, Мінський в'язничний замок, Вікентій Дунін-Марцинкевич, сталінські репресії. Постійно публікується на сайтах «Хартия-97» та «Наша Ніва». Редактор і автор Білоруського документаційного центру. Лауреат Національної правозахисної премії в номінації «Журналіст року»—2016. Член Білоруського громадського об'єднання фотографів. Засновник Практичної школи пошуку репресованих.

- Самвел Мартіросян (Вірменія) — спеціаліст з інформаційної безпеки, медіаексперт. Працював у журналістиці у сфері прав людини.  

- Іраклій Хвадаґіані (Грузія) — співробітник грузинської дослідницької лабораторії «SovLab» (з 2011 р. — член ради Soviet Past Research Laboratory). Сфери інтересів — новітня історія Кавказу, 1920-х років; Грузинська Демократична Республіка 1918-21; історія кавказької еміграції. З 2011 р. — член ради Soviet Past Research Laboratory.

Модеруватиме розмову Ігор Розкладай (Україна) — головний експерт та менеджер групи «Політика національної пам’яті» Реанімаційного пакету реформ, юрист Центру демократії та верховенства права CEDEM.

Як відомо, Україна почала відкривати архіви в 2015 році після прийняття «декомунізаційного пакету законів». Реформа серед іншого передбачала доступ до архівів КДБ з 1917 по 1991 роки. За менш ніж три роки вдалось розсекретити радянські документи, мінімізувати практику обмеження доступу до документів і зробити популярним пошук інформації про себе і свою сім'ю в українських архівах.

Попередньо Україна вивчала досвід колег з країн Східної та Центральної Європи і спробувала не повторювати їх помилок. Тепер дослідники діляться своїми напрацюваннями з експертами з країн Східного партнерства, для яких залишається актуальним отримання доступу до архівів КҐБ в своїх державах.

Контактний телефон: 063-647-21-15