Українські експерти у Парижі поговорили про 100 років комунізму та його наслідки

Про наслідки комунізму та сучасну політику пам'яті у країнах з комуністичним минулим говорили у Франції на міжнародній конференції «100 років комунізму. Історія та пам'ять». Захід організувала Платформа європейської пам'яті та сумління у Парижі 8-9 листопада 2017 року.

Конференція зібрала до обговорення істориків, філософів, письменників та інших дослідників, які працюють у сфері політики національної пам'яті та займаються подоланням наслідків тоталітарного комуністичного минулого у своїх країнах. Одним із ключових спікерів та співорганізаторів заходу був професор Стефан Куртуа, який презентував свою нову книгу про комуністичні режими.

Стоять спиною зліва праворуч: Сергій Рябенко, Анна Олійник і Олеся Ісаюк

Про політику пам'яті в Україні говорили на спеціальній сесії. Як тоталітарне минуле позначилось на сучасній українській державі? З якими міфами доводиться боротись та які сторінки історії зараз намагаються відтворювати в Україні на основі архівних розвідок та інших джерел?

Сергій Рябенко, начальник Відділу правового забезпечення Українського інституту національної пам'яті, розповів про найбільші злочини комуністичного тоталітарного режиму, які були вчинені на території України у 1917-1991 роках.

Олеся Ісаюк, дослідниця Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», говорила про опір, який Україна чинила тоталітарному режимові на прикладі історій двох українських учасниць визвольного руху - Катерини Зарицької та Дарії Гнатківської.

Аналітик Центру досліджень визвольного руху Анна Олійник підсумувала українську сесію розповіддю про сучасну політику пам'яті в Україні та процеси декомунізації.

Учасники конференції під час неформальних зустрічей та дискусій мали нагоду домовитись про перспективи співпраці між країнами зокрема в освітньому та в архівному напрямках.

Також під час конференції відбулось вручення нагороди Платформи європейської пам'яті та сумління. Цього року нагороду отримав Ільмі Умеров - заступник голови Меджлісу кримсько-татарського народу, політичний в'язень - за свою боротьбу проти тоталітаризму, за ідеали демократії, права і свободи людини та верховенство закону.

Усі фото - Платформа єропейської пам'яті та сумління.

Платформа європейської пам'яті та сумління (Platform of European Memory and Conscience) - міжнародний проект, який створений, щоб досліджувати діяльність і злочини тоталітарних режимів у Європі в XX столітті та не допустити відновлення тоталітаризму в Європі. 

Стефан Куртуа - французький історик, керівник наукової лабораторії «Культура і суспільство у Європі» Національного центру наукових досліджень Франції, редактор журналу «Комунізм», професор Католицького інституту вищих студій у м. Ла-Рош-сюр-Йон. Автор «Чорної книги комунізму», яка перекладена на 26 мов.