Проект заяви польського сейму щодо засудження акції «Вісла»

65 років тому, згідно з рішенням комуністичного режиму Польщі, була проведена акція «Вісла». Більше 140 тисяч польських громадян держава вирвала зі своїх земель на південному сході і переселила на західні й північні території. Виселено було десятки тисяч невинних людей української національності, а також ті, хто не визнавав своєї належності до них, в тому числі лемків.

 Польський парламент вважає, що акція «Вісла» було порушенням основних прав людини. Під час цієї акції було застосовано принцип тоталітарної системи про колективну відповідальність, яка ніколи не може бути основою для політики демократичної держави. 

Заслуговує на особливе засудження переміщення близько 4 тисяч осіб до Центрального табору праці в Явожні — часто без доказів вини, а лише через національні критерії. Переміщені перебували в таборі у вкрай важких умовах, піддавалися тортурам.

Польський парламент засуджує акцію «Вісла», одночасно висловлюючи сподівання, що процес примирення між нашими народами продовжуватиметься, а болісна історія стане попередженням проти порушень прав людини в світі.

ОБҐРУНТУВАННЯ

Операція «Вісла» розпочалася 28 квітня 1947 року і тривала до 31 липня 1947 року. За останніми даними було переміщено 140 тисяч осіб. На українців і лемків, які самовільно поверталися, полювали й ув’язнювали в таборі в Явожні.

Виселення цивільного українського населення, а також осіб, які належать до лемківської етнічної групи, офіційною пропагандою було пояснено необхідністю позбавити бази Української повстанської армії. Протягом багатьох років пояснювали, що це був єдиний шлях вирішення конфлікту. У той же час комуністична влада в першу чергу присвячувала себе боротьбі з польським підпіллям і політичною опозицією. Для боротьби з УПА, яка ставила під сумнів територіальну цілісність країни, не скеровувалися відповідні сили. Вже взимку перед акцією «Вісла» був шанс відновити мир на спірних територіях. Однак у квітні вирішили вдатись до таких дій, розраховуючи на широку громадську підтримку людей, які ще пам’ятали жахіття війни. Політично вмотивоване виселення людей не тільки порушило права людини і громадян, але й не мало військового виправдання.

Операція «Вісла» показує, наскільки руйнівним є використання тоталітарних принципів колективної відповідальності. Слід відзначити злам у поколіннях українців і лемків, що ускладнює для них збереження ідентичності. Це хворобливі колючки, що перешкоджають примиренню народів, які багато один від одного постраждали в історії.

Республіка Польща сьогодні підтримує збереження та розвиток ідентичності національних меншин та етнічних груп. Зберігає їхню культурну спадщину та підтримує вшанування осіб та подій, важливих для громадськості національних меншин. Сенат у своєму рішенні від 3 серпня 1990 року засудив дії акції «Вісла», і саме тому особливо важливе, офіційне засудження акції «Вісла» і польським сеймом.

Переклад Центру досліджень визвольного руху

Оригінал

Додано 11.12.2012