В Інтернет виклали невідомі фото селянських повстань перед Голодомором

Архів Служби безпеки України спільно з Центром досліджень визвольного руху виклали у вільний доступ унікальні фото про селянські повстання, які передували Голодомору, а також щоденники очевидців геноциду. Відтепер їх можна переглянути та завантажити в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua.

Десятки унікальних світлин селян-повстанців дозволяють побачити обличчя українського повстанського руху напередодні Голодомору. Як відомо, геноциду на Україні передувало близько 5 тисяч повстань.

У архіві органів радянської каральної системи, яким нині опікується Архів СБУ, є фото та документи про причини, перебіг та наслідки масових селянських повстань проти колективізації, розкуркулення та політики радянської влади в Україні загалом. Визиски, репресії радянської влади у сталінські часи, викликали масовий протест людей — у 1930-му кількість протестуючих історики оцінюють в 1,2 млню осіб. У першому півріччі 1932 року 56% протестних виступів у СРСР припадали на Україну.

«Повстання охоплювали Дніпропетровщину, Запоріжжя, Донеччину, Луганщину, інші регіони центральної та східної України. Наприклад, в архівній кримінальній справі на Євграфа Котишевського, Федіра Крупу та інших повстанців села Макартятине Осинівського району Донецької області серед речових доказів саморобні кулі та фото зброї до них», — розповідає директор Архіву СБУ Ігор Кулик.

«В оприлюдненій колекції документів — фото вилученої радянськими чекістами саморобної зброї та інших речових доказів. Архів СБУ публікує унікальні фотодокази, як восени 1932 року вилучали зерно та харч у селі Ново-Красне Арбузинського району Одеської області, а також світлини засідання комітетів з вилучення продовольства у цьому ж селі», — говорить заступник директора Центру досліджень визвольного руху Андрій Когут.

Нагадаємо, що напередодні у Києві відкрили фото-документальну виставку «Спротивгеноциду».

Окрім того Електронний архів визвольного руху розмістив щоденники очевидців Голодомору 1932-1933 років в Україні, які зберігаються в архіві СБУ. Це особисті записи очевидців трагічних подій — вчительки з міста Городок Кам’янець-Подільської області Олександри Радченко та фотографа з Батурина на Чернігівщині Миколи Боканя, які за висвітлення правди про події Голодомору були репресовані радянськими органами державної безпеки. Більше про історію вчительки Олександри Радченко можна прочитати у статті Володимира В’ятровича «Репресована за пам’ять».

Вилучення у селян овочів, с. Ново-Красне, Арбузинський район, Одеська область, листопад  1932 року.

 

Фото вилученої зброї у повстанців під керівництвом Степана Івановича Мосола, с. Корюківка, Чернігівська область, 1931 рік.

 

Фото повстанців К. І. та Ф. Крупа, І. Матвієнко, В. Донцов, Ф. Кучеров та Ю. Бушлі, с. Макартятине, Осинівський район Донецька область, 1930 рік.

 

Сторінка зі щоденника вчительки Олександри Радченко, записи про життя селян в час Голодомору, Городок, Кам'янець-Подільська область, осінь 1932 року

 

Нагадаємо, що цього року відновлено вільний доступ до розсекречених у 2008—2010 роках документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КҐБ, які зберігаються в Архіві СБУ. Сталий доступ до цих матеріалів повинен бути гарантований кожному на виконання Законів України та Рекомендації № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів, яка як невід’ємну ознаку демократії передбачає обов’язкову можливість дізнатися об’єктивно про елементи своєї історії. Для цього в Україні започатковано процес виведення історичних архівів з-під відання сучасних спецслужб. Ініціатори переконані, що такий крок не лише допоможе глибше дізнатися про минуле країни, але й буде однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України.

Ознайомитися та скопіювати архівні матеріали можуть усі охочі в Інформаційно-довідковій залі Галузевого державного архіву Служби безпеки України, який працює щодня з понеділка по п’ятницю з 14.00 до 17.00 і знаходиться за адресою: м.Київ, вул. Ірининська, 4. Телефон: (044) 255-82-24.

Нагадаємо, що відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Сьогодні в Е-архіві доступні копії 19915 документів. Місія проекту — робити минуле доступним.

Як відомо, цьогоріч  вперше за п’ять років влада і громадськість разом готують пам’ятні заходи із вшанування мільйонів жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 років в Україні. Національні пам’ятні заходи 22 листопада 2014 року пройдуть під гаслом «Голодом вбивали нашу свободу. Не підкорені у ‘33-му – непереможні сьогодні!». Детальніше про заплановані заходи — за посиланням.

Матеріали для ЗМІ (аудіо- та відеоролики, плакати, інтернет-банери) у хорошій якості оновлюються за посиланням: http://www.ex.ua/view/82226439.

Також Український інститут національної пам’яті підготував список істориків для коментарів, консультацій та запрошення на ефіри на тему Голодомору, контакти яких можна отримати в УІНП.

Як відомо, цьогоріч  вперше за п’ять років влада і громадськість разом готують пам’ятні заходи із вшанування мільйонів жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 років в Україні. До складу об’єднаного організаційного комітету, очолюваного Міністром культури Євгеном Нищуком, зокрема, увійшли, члени Уряду, голови обласних державних адміністрацій, Голова Українського інстиутту національної пам’яті Володимир В’ятрович, від громадськості —  В’ячеслав Брюховецький, почесний президент Національного університету “Києво-Могилянська академія”; Володимир Василенко, Надзвичайний і Повноважний Посол України, доктор права НаУКМА; Іван Васюник, співголова Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932—1933 років в України; Василь Вовкун, режисер; Архієпископ Євстратій (Зоря), Українська православна церква Київського патріархату; Роман Круцик, член Товариства “Меморіал”; Отець Олекса Петрів, Українська греко-католицька церква; Стефан Романів, генеральний секретар Світового конгресу українців; Євген Сверстюк, дисидент, філософ, учасник Ініціативної групи “Першого грудня”; Олеся Стасюк, к.і.н., виконавчий секретар Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932—1933 років в України; Ігор Юхновський, академік, співголова Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932—1933 років в України; Василь Марочко, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії НАН України, керівник Центру досліджень геноциду українського народу, Людмила Гриневич, доктор історичних наук, керівник Центру досліджень Голодомору НаУКМА, Олена Подобєд-Франківська, координатор Громадського сектора Євромайдану; Ярина Ясиневич, керівник програм Центру досліджень визвольного руху.

 

Додано 20.11.2014